קרטוקונוס: מהי המחלה וכיצד ניתן להאט אותה?

קרטוקונוס


קרטוקונוס

קרטוקונוס היא מחלת עיניים שלא ניתן למנוע או לרפא אך ניתן, בעזרת אבחון וטיפול נכון, להאט אותה ולשפר מאוד את איכות החיים של אלה שלוקים בה. היא מתפתחת בדרך כלל בגיל העשרה ומתבטאת בשינוי הדרגתי של מבנה הקרנית. הקרנית העגולה מאבדת אט אט את צורתה ומקבלת צורה של קונוס. שינוי הצורה מקשה על קרני האור להיקלט בקרנית באופן נכון ועל כן נגרם עיוות בראייה שעם הזמן הופך לליקוי ראייה של ממש.

מה גורם להופעת קרטוקונוס?

קרטוקונוס היא מחלה שמתפתחת אצל אנשים שנוטים לשפשף את עיניהם בתדירות גבוהה מאוד או בקרב אנשים שקיבלו את המחלה באופן גנטי. ברוב המקרים, אם אדם לקה במחלה סביר להניח שגם חלק מבני משפחתו לקו בה. על כן, במידה ואכן אובחנה המחלה יש לוודא כי כל בני המשפחה עברו בדיקה אצל רופא עיניים.

מדוע חשוב לאבחן קרטוקונוס בשלב מוקדם?

קרטוקונוס היא מחלה שמתפתחת באופן איטי יחסית. בשבים הראשונים של המחלה ניתן להאט אותה באמצעים מלאכותיים. כדי להימנע משפשוף העיניים, דבר שמקדם את המחלה, ניתן לטפטף טיפות נגד גירוד. בנוסף, יוכל הרופא להתאים אמצעי ראייה מלאכותיים כמו משקפיים ועדשות מיוחדות שמעגלות באופן מלאכותי את מבנה הקרנית.

בשלבים מתקדמים יותר של המחלה, כאשר לא ניתן יותר להשתמש בעדשות מגע או במשקפיים, יוכל הרופא לבצע טיפול שמשלב קרינת אולטרה סגול יחד עם טיפות מיוחדות. התגובה הכימית שנוצרת עשויה להקל על הקושי בראייה ולשפר את המצב. בשלבים מתקדמים מאוד של המחלה, כאשר לא ניתן עוד לתקן את הראייה, עשוי הרופא להמליץ על ניתוח השתלת קרנית. בניתוח תוחלף למעשה הקרנית בקרנית בריאה שנלקחה מאדם מת שתרם את הקרנית שלו.

אילו תסמינים מוקדמים יש לקרטוקונוס?

חשוב לומר כי קשה מאוד לזהות את המחלה בשלביה המוקדמים שכן הראייה בשלבים אלה לא נפגעת בדרך כלל באופן משמעותי. עם זאת, שינויים תכופים במספר במשקפיים עשויים להצביע, אולי, על התפתחות של קרטוקונוס. במידה ואכן אובחן קרטוקונוס, יש להקפיד לעקוב אחר המחלה על ידי ביקורות תכופות אצל רופא העיניים שיוכל להעריך כך את רמת הפגיעה בראייה ואת קצב התקדמות המחלה.

לסיכום: קרטוקונוס היא מחלה שמתפתחת לרוב בגיל הנעורים, בשתי העיניים ופוגעת באופן איטי באיכות הראייה בשל עיוות בקרנית. מעקב אחר המחלה וטיפול נכון בה לא יוכלו לרפא את המחלה אך יוכלו להאט אותה.